ústředna Hradecká  465 467 211
úředna Žižkova        465 569 580

Rozšiřujeme spektrum vyšetřovacích metod

Pardubický kraj Vysokomýtské nemocnici pořídil přístroj na dlouhodobé sledování elektrické aktivity srdce - takzvané „Holterovo monitorování“.

Od poloviny září 2015 budou nemocniční interní lékaři MUDr. Zora Pekařová a MUDr.Ivana Rudolfová provádět vyšetření, která se doposud v nemocnici nemohla provádět. Důvodem byla absence přístroje, tak zvaného „Holteru" pomocí kterého lze ambulantně provádět dlouhodobé měření EKG a krevního tlaku. Pardubický kraj tento nedostatek pomohl vyřešit a z evropských peněz pořídil nejen Holter, ale i nové dvanácti svodové EKG, kterým nahradíme stávající opotřebené.

K čemu „Holterovo monitorování“ slouží?

Jedná se o vyšetření, které slouží k dlouhodobému sledování elektrické aktivity srdce (EKG) a sledování krevního tlaku, kdy pacient není hospitalizovaný v nemocnici, ale celé vyšetření se provádí ambulantně. Vyšetření nese název po svém objeviteli. Přístroj na dlouhodobé monitorování EKG vyvinul v 50. a 60. letech 20. století americký lékař Norman „Jeff“ Holter.
U koho se vyšetření provádí.
Monitorování EKG se provádí především u pacientů, kteří mají poruchy srdečního rytmu, trápí je náhlé bušení srdce nebo krátkodobé poruchy vědomí. Dlouhodobé měření tlaku krevního se provádí u pacientů s vysokým tlakem nebo dochází-li ke kolísání tlaku během dne. Velký význam těchto vyšetření spočívá v tom, že se dlouhodobým sledováním zachytí všechny případné odchylky. Pokud lékař posuzuje EKG natočené v ordinaci, je monitorována činnost srdce pouze několik minut. Záznam tak ale nemusí ukázat některé patologie. Podobně tomu je i u měření tlaku krevního. V ordinaci je současně výsledek ovlivněn mnoha faktory. Například nervozitou pacienta ze zdravotnického prostředí, vyběhnutím schodů před měřením, stažením ruky úzkým rukávem atd. V případě Holterova monitorování, přístroj zaznamenává pacientovo EKG nebo měří krevní tlak po celých 24 hodin a co je důležité, při všech denních aktivitách pacienta. Je tak větší šance zachycení srdečních poruch.
Jak se vyšetření provádí.
Po běžném vyšetření v interní nebo kardiologické ambulanci lékař pacientovi zapůjčí Holterův monitor. Na tělo pacienta přilepí elektrody nebo přiloží manžetu na měření krevního tlaku a zapne záznamové zařízení. Po kontrole, zda přístroj plní správně své funkce, se krabička samotného přístroje připevní zvláštním pásem na hrudník nebo se připne k pasu. Po poučení, jak s přístrojem zacházet a co udělat v případě, že se elektrody odlepí, může pacient odejít domů. Tím začne dlouhodobé monitorování. V průběhu 24 hodinového vyšetření  srdeční aktivity se pacient chová naprosto přirozeně, není nijak omezován. Vykonává všechny své obvyklé aktivity a vede o nich záznam např. „9:45 - chůze po schodech do třetího patra, 10:00 až 12:30 - sledování televize, 13:00 až 14:30 - spánek“. To pomůže lékaři k diagnostice pacientových obtíží. Celé vyšetření trvá 24 někdy i 48 hodin, a to podle doporučení lékaře. Po skončení monitorování se pacient vrátí do ordinace, kde mu lékař odepne přístroj a získané údaje nahraje do počítače k dalšímu zpracování. Po  vyhodnocení výsledku lékař posoudí, zda u pacienta dochází k srdečním poruchám, arytmiím nebo výkyvům krevního tlaku a následně pacienta informuje o výsledku vyšetření a zahájí odpovídající léčbu.
Jsme rádi, že Vysokomýtská nemocnice může pacientům poskytovat nová specializovaná vyšetření a tím ušetřit pacientům čas dojížděním do některé z nemocnice Pardubického kraje.

vedení nemocnice